روز دوم در دوشنیه

دوشنبه 26 مارچ 2012

دوشنبه در دوشنبه

 

امروز برامون روز پرکاری بود اول از همه از سفارت آذربایجان ویزای آدربایجان رو گرفتیم تا تکلیف برگشتمون مشخض بشه. خدارو شکر که حسین ترکی بلد بود و تونست از حس ناسیونالیستی ترک ها استفاده کنه و ویزارو بگیریم.

بعد رفتیم دنبال کار مجوز ورود به منطقه پامیر یا در اصطلاح گارمو بدخشان که کارهای اون هم تا ظهر انجام شدم برای نهار به رستوران من و تو که رستوران ایرانی دوشنبه بود رفتیم. آدرس رستوران رو آرش مدیر رستوران که روز قبل در بازار دوشنبه دیده بودیمش بهمون داد. یک چیز جالب اینکه در دوشنبه ایرانی خیلی زیاده!! تقریبا هرجا رفتیم ایرانی دیدیم. تو رستورانها فروشگاهها و خیابون و خیلی راحت هم از طرز لباس پوشیدن میشه ایرانی هارو تشخیص داد. آرش برامون خیلی از کسایی که اونجا هستند و وضع زندگی جرف زد و خلاصه کلام رو آخرش خودش گفتف گفت ما دیگه اینجا عادت کردیم و مجبوریم بمونیم. آرش و خانواده اش رستوران یززگی در خیابان رودکی یعنی خیابان اصلی دوشنبه داشتند که غذاهی ایرانی سرو میکنه. خود آرش هم پسر خیلی خون گرمی بود و خیلی هم شبیه آرش خواننده بود :)

خلاصه بعد نهار سری به مسجد و مدرسه اصلی دوشنبه زدیم به اسم مسجد حاج یعقوب و شام رو هم در یک رستوران ترکی روبروی کاخ ریاست جمهوری خوردیم.

یادم رفت بگم که سری هم به ایستگاه تاکسی های خاروق زدیم و با پسر جوانی به نام اکتاو قرار گذاشتیم که صبح زود بیاد دنبالمون که به سمت خاروق حرکت کنیم.

از موقعس مه وارد تاجیکستان شدم احساس غربت کردم. این مردم برخلاف اونچه که تبلیغ میکنند و میگند خیلی از فرهنگ و آداب ایرانی دورند. من مهمان نوازی اینجا ندیدم. هرکسی فقط به فکر جیب خودش/ برعکس چیزیکه در فغانستان دیدم. مردم اقغان در کمال فقر و نداری بسیار مهمان نواز بودند و اصلا من احساس غربت نمیکردم. اما تاجیکستان رو دوست ندارم. کشوری که اقتصا و صنعتی نداره (حداقل من ندیدم) و دولتی ها از راه رشوه امرار معاش میکنند و مردم عادی برای ثروتمند شدن یا باید وارد قاچاق هرویین بشوند یا فحشا.

کشوری که من دیدیم رنگ و بوی ایرانی و فازسی نداشت. حتی زیان فارسی حرف زدن اینجا نشانه بی کلاسی و رسی دانستن و حرف زدن نشانه تحصیلات و با کلاسی هست برای همین اگر در تاجیکستان خواستید آدرسی بپرسید یا سوالی داشتید از مردمی که تیپ دهاتی دارند بپزسید نه از خوشلباس ها و تحصیل کرده ها!!!

 

مرتضی

/ 0 نظر / 16 بازدید