مترو مسکو

شروع به کار مترو مسکو برمیگرده به سال 1935، یعنی دقیقا 80 سال پیش. اون زمان مهمترین وسیله حمل و نقل گاری اسبی بود! هنوز اتوموبیل فراگیر نشده بود و برای جمعیت مسکو که روز به روز بیشتر میشد باید فکری میکردند. این شد که دولت شوروی سابق تصمیم گرفت مترو احداث کنه.

مترو امروز مسکو 12 تا خط داره و 196 ایستگاه! طول کلی این سیستم حمل و نقل حدود 330 کیلومتره (فقط داخل شهر). در اون زمان ساختن همچین شبکه پیچیده ای واقعا شاهکار بود. خصوصا اینکه دو تا رودخانه بزرگ در داخل مسکو هست که امکان رد شدن قطار از زیر اونها وجود نداره.

مترو مسکو از یک نظر دیگه هم خارقالعاده است، تا سال 2013 عمیق ترین ایستگاههای مترو دنیا در مسکو بودند و هنوز هم جزو عمیقترین ها هستند. عمق بعضی از ایستگاهها به 75 متر میرسه! یعنی به اندازه یک برج 25 طبقه!

برای رسیدن به این عمق، پله برقی هایی تعبیه شده که مسافرین رو به عمق زمین میبره، جالب اینه که پله برقی ها یک تکه هستند، مثلا مثل ایستگاه تجریش تهران که کمی عمیق شده شاید 3-4 تا پله برقی مثلا 8 متری پشت هم قرار داده شده و بین هرکدوم یک پاگرد، اما پله برقی های مسکو یک تکه هستند. من چند بار زمان ایستادن روی پله ها رو اندازه گرفتم، گاهی تا 5 دقیقه طول میکشید!! 5 دقیقه روی پله برقی بودیم! به این فکر کنید که در زمان پیک شلوغی ممکنه بیش از هزار نفر روی این پله برقی ایستاده باشند و جابجا کردن این وزن عظیم موتوری نیاز داره با قدرت بسیار زیاد.

ساعت کار مترو از پنج و نیم صبح هست تا ساعت یک نیمه شب، و در طول این مدت به طور متوسط هر 2 تا 3 دقیقه یک مترو میاد، به همین علت کمتر توی ایستگاهها شلوغی و تجمع مثل مترو تهران دیده میشه.

حجم جابجایی مسافر این سیستم مترو در روز در روزهای پیک تا 10 میلیون نفر هم اندازه گیری شده، اما به طور متوسط روزانه 6 تا 7 میلیون نفر از مترو مسکو استفاده میکنند. واسه همین توی شهر کمتر ترافیک دیده میشه، همه تمایل دارند از این سیستم قدیمی، اما سریع، قابل اعتماد و راحت و ارزان استفاده کنند.

بلیط مترو مسکو هم گرون نیست، بلیط مترو 20 سفره 500 روبل هست، یعنی کمتر از 30 هزار تومن، هر سفر حدود 1300 تومن. خوبیش اینه که از یک بلیط چند سفره چند نفر میتونند استفاده کنند. مثلا ما یک بلیط 20 سفره گرفتیم و در ورود هرکدوممون که میخواستیم وارد بشیم بلیط رو میزدیم و به نفر بعدی میدادیم تا وارد بشه.

بعد از وارد شده، میرسید به پله برقی، چند دقیقه ای روی این پله های هستید که به فضای اصلی که به خاطرش اینهمه توضیح دادیم برسیم.

قضیه از این قراره که استالین، که علاقه خاصی به رقابت داشته، مطلع میشه که مترو پاریس، خیلی زیباست، برای همین تمام هنرمندادن سراسر شوروی رو برای زیباسازی مترو بسیج میکنه، چند نفر از سرشناس ترینها، طراحی های داخلی رو بر عهده میگیرند و به این ترتیب یکی از زیباترین خطوط مترو دنیا ساخته میشه.

هر ایستگاه به یک شکل منحصر به فرد، یک موزه خاص، و طراحی منحصر به فرد خودشو داره. مبنای بیشتر طراحی ها انقلاب مردم روسیه، جنگ جهانی و لنین هست! همچنین خیلی جاها مجسمه های صنعتگر ها و اقشار مختلف جامعه قرار داده شده.

اوج این هنر در ایستگاه آرباتسکایا دیده میشه، جایی که پای هر ستون یک مجسمه برنزی با مقیاس واقعی از افراد فعال در جامعه کمونیستی نشون داده شده، صنعتگر، دانشجو، دانشمند، ورزشکار، کارگر، حتی مادر خانه دار.

در بعضی ایستگاهها سقف چنان بلند ساخته شده که تعجب انسان رو برمیانگیزه.

خیلی ها قبل این به من گفته بودند که توی مترو مسکو گم شدند و بارها به من گفته بودند که اونجا هیچی به انگلیسی نیست و اشک آدم در میاد. ولی خوشبختانه ما در مترو مسکو هیچ مشکلی نداشتیم. تقریبا بدون اینکه گم بشیم و اذیت بشیم هرجا میخواستیم رفتیم.

اما دلیلش این بود که من از سفر قبلیم به کشورهای شوروی سابق حروف روسی رو یادگرفته بودم و میتونستم بخونم. اگه این کارو قبل از سفر انجام بدین (بیشتر از چند ساعت طول نمیکشه) خیلی بهتون کمک میکنه، چون اسم ایستگاهها رو به انگلیسی در نقشه یا کتاب راهنما دارید، اما معادل روسی اون رو نه! پس اگه بتونید روسی بخونید مشکل حل میشه. خیلی ساده!

بهترین راه برای دیدن هایلایت های این جاذبه توریستی گستره، وارد شدن از نزدیکترین ایستگاه و رسوندن خودتون به خط قهوه ای (یعنی رینگ بین خطوط) هست. اینجوری میتونید هم همه ایستگاههای در مسیر رو ببینید، هم هرجا خواستید مسیرتونو به هر سمت دیگه ای تغییر میدید. زیباترین ایستگاهها در خطوط رنگهای قهوه ای، قرمز و سبز کمرنگ هستند.

مترو مسکو توضیح دادنی نیست،

باید دیده بشه:

 

 

و طبق معمول همجا پر از عکسهای لنین!

 

به امید دیدار در سنت پترزبورگ

مرتضی

/ 0 نظر / 319 بازدید