مقدمات سفر به روسیه

بهترین زمان برای سفر به روسیه زمانیه که به اون شبهای سفید گفته میشه، یعنی حدود یک ماه که در اون هوا در سنت پترزبورگ غروب نمیکنه! بخاطر موقعیت قرار گرفتن این شهر در مدار شمالی، سالی یک ماه خورشید فقط برای یکی دو ساعت غروب میکنه اما انقدر پایین نمیره که هوا کاملا تاریک بشه، گرگ و میش میمونه تا 2 ساعت بعد که خورشید دوباره طلوع کنه. البته این حالت در بهترین شرایط در ماه می هست، اما این زمان طبق معمول های سیزن توریستی هست و قیمت ها بالا و هتل ها پر، پس تصمیم گرفتم کمی از اون های سیزن فاصله بگیرم و به قول معروف از شولدر استفاده کنم (به زمان بین های سیزن و لو سیزن، یعنی زمانی که بیشترین تعداد توریست و کمترین تعداد توریست وجود داره شولدر، یا همون فصل بینابین گفته میشه) اواخر ماه رمضان، هم تعطیلات خوبی داره، هم به خاطر گرمای شدید تهران و کمی استراحت از روزه در روزهای طولانی، زمان خوبیه برای سفر به این سرزمین خنک.

طبق معمول همیشه، اولین مشکل پیش روی ما ایرانی ها، یعنی ویزا!

اطلاعات در مورد ویزای روسیه در اینترنت خیلی ضد و نقیضه! یکی نوشته مدارک فقط بلیط و رزرو هتل، یکی نوشته پرینت حساب، یکی نوشته نمیدن؛ یکی نوشته بدون رزرو هتل هم میدن! خلاصه اصلا قابل اعتماد نیست. برای همین شخصا با سفارت تماس گرفتم.  اول بگم که روزهای کاری سفارت یکشنبه، دوشنبه، سشنبه و پنج شنبه است. یکشنبه هم مخصوص آژانسهاست و فقط اون سه روز دیگه میمونه! پاسخگوی محترم یک خانمی بود که وقتی طبق معمول سفارتها باهاش انگلیسی صحبت کردم، اما اون جواب منو با فارسی با لهجه روسی داد! (از همین اول معلومه روسها رابطه خوبی با زبان انگلیسی ندارند) اما مدارکی که بهم گفت عجیب غریب بودند! مثلا گفت رزرو هتل با مهر و تایید یک آژانس در روسیه! گفتم خوب من دارم از ایران بلیط میگیرم، چطور میتونم مهر آژانس روسیه رو بگیرم؟ گفتم نمیدونم مدارک همینه، بلیط هم رزرو نباید باشه و بلیط قطعی. و البته دعوتنامه! گفتم تو سایت خود سفارت اینهارو ننوشته! گفت مدارک جدید اینه و اون قدیمیه! خلاصه تصمیم گرفتم از یک آژانس اقدام کنم، با چند تا آژانس تماس گرفتم و یکیشونو که قیمت بهتری داشت انتخاب کرد و بهم گفت که فقط با بلیط و رزرو هتل ویزا رو میگیره.

من به آژانس اعتماد کردم و ویزا رو هم گرفتم! اما چرا؟ ظاهرا هزینه رسمی صدور ویزا حدود 150 هزار تومنه، اما سفارت از آژانس مبلغ بیشتری میگیره، (حدود 2 برابر) و وقتی شما به صورت انفرادی اقدام میکنی سنگ جلوی پات میندازه که بری از طریق آژانسهایی اقدام کنی که بدون دردسر پول اضافه رو به سفارت پرداخت میکنند! تازه راحت تر هم هست! بجای 100 تا ارباب رجوع یک نفر میاد!

اما برای صدور ویزا بلیط و رزرو هتل رو لازم داشت. رزرو هتل که مثل همیشه از سایت قابل اعتماد بوکینگ انجام دادم. هاستل های با ریتینگ بالا اما ارزون قیمت، اما بسیار نزدیک به مراکز توریستی. بلیط هواپیما اما قصه داشت.

من پارسال خرداد ماه رفتم ترکیه، بلیط یک سره پروازم به استانبول شد 300 تومن. گفتم امسال هم میتونم همون قیمت پیدا کنم، با توجه به اینکه ماه رمضونه و مسافر کمتره! اما چیزی که باعث شد به فکر پرواز به استانبول بیفتم نرخ پرواز استانبول به مسکو پگاسوس ایر بود. رفت و برگشت حدود 230 دلار! یعنی حدود 700 هزار تومن! خیلی ارزون بود! و با احتساب 500 تومن پرواز استانبول میشد 1200 که خیلی ارزون تر از پرواز مستقیم ماهان با قیمت یک میلیون و هشتصد هزار تومن بود! بلیط رفت و برگشت پگاسوس از استانبول به مسکو رو گرفتم! و با استفاده از این مدارک ویزا رو هم گرفتم.

از حدود 3 هفته قبل سفر شروع کردم به تلاش برای گرفتن بلیط استانبول. اما قیمتها خیلی پرت و پلا بود! از 800 تومن برای یک سر شروع میشد! و پروازهای چارتری رفت و برگشت ارزونترین قیمتش 1 میلیون و صد بود! از آژانسها علتشو پرسیدم، اونها هم تایید کردند که سالهای قبل در ماه رمضان قیمتها افت میکرد و مسافر کم بود، اما امسال برعکس مسافر زیاد و بلیطها به شدت گرون شده! ایرانه دیگه! قیمتها هم که بدون هیچ مبنا و دلیل عقلانی با هر نرخی که آژانسها دلشون بخواد به فروش میرسه!

بنابر این باز هم دست به دامان پروازهای ترک شدم و پرواز رفت رو پگاسوس و برگشت رو اطلس جت گرفتم. با احتساب این پروازها قیمت بلیط رفت و برگشتم تقریبا برابر با بلیط مستقیم تهران مسکو و برگشت شد، اما یک مزیت داشت، اینکه من توی برنامم 5 روز استانبول رو در ایام عید فطر دیده بودم که با این شیوه میتونستم ازش استفاده کنم.

10 روز روسیه و 5 روز استانبول و مجموعا 15 روز سفر.

در روسیه مسکو، سنت پترزبورگ رو خواهم دید. و بعد شب عید فطر به استانبول خواهیم اومد تا از تخفیف های معروف عید استانبول برای کمی خرید استفاده کنیم.

به امید دیدار در مسکو!

 

/ 0 نظر / 131 بازدید